Povolení k ručnímu mytí - odpadní voda

Všeobecná diskuse na libovolné téma.
banan210
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 05 črc 2012, 10:43

VYPOUŠTĚNÍ VODY

Každý, kdo vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, musí mít povolení příslušného správního orgánu, tzv. vodoprávního úřadu, vydané podle vodního zákona (viz menu Dokumenty) nebo podle předchozích právních předpisů.

Povolení není potřeba, pokud jsou odpadní vody likvidovány (např. odváděny do veřejné kanalizace nebo vyváženy ze žumpy apod.) kanalizační společností, která má povinnost zajistit si pro svou činnost příslušné povolení.

Vodoprávní úřad je část obecního/městského/krajského úřadu (většinou se jedná o odbor životního prostředí), který má na starosti vodní hospodářství. Podle druhu a způsobu užívání povrchových nebo podzemních vod jsou v prvním stupni příslušní k rozhodování buď obecní/městské nebo krajské úřady.

Povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních nebo povrchových vod se tak může dotýkat např. následujících subjektů:
drobných živnostníků - předčištěné odpadní vody (např. vody z technologie, myčky aut, penziony, malé čistírny odpadních vod apod.);
obcí - čistírny odpadních vod;
fyzických osob - domovní čistírny odpadních vod apod.;
a dalších.

Ten, kdo vypouští odpadní vodu do vod povrchových nebo podzemních bez příslušného povolení, vystavuje se sankčnímu postihu (pokutě), která může činit v případě:
fyzické osoby až 50 000 Kč
právnické osoby nebo fyzické osoby podnikající až 10 000 000 Kč

--------------------------------------------------------------------------------

Ke dni 1. ledna 2008 zanikla platnost těch povolení k vypouštění odpadních vod do vod
povrchových nebo podzemních, která byla vydána a nabyla právní moci do 31. prosince 2001.

Povolení vydaná od 1. ledna 2002 platí i nadále.

Povolení vydaná do 31. prosince 2001, která nabyla právní moci až po 31.12.2001,
jsou také stále platná.

--------------------------------------------------------------------------------

Terminologie:

Vodoprávní úřad je část obecního/městského/krajského úřadu (většinou se jedná o odbor životního prostředí), který má na starosti vodní hospodářství. Podle druhu a způsobu užívání povrchových nebo podzemních vod jsou v prvním stupni příslušní k rozhodování buď obecní/městské nebo krajské úřady.

Povrchová voda je voda, která se přirozeně vyskytuje na zemském povrchu (řeky, potoky, rybníky, jezera, voda v odstavných ramenech vodních toků, apod.), popř. po přechodnou dobu může téci i pod povrchem (např. zatrubněný potok), nebo naopak v nadzemních vedeních (např. akvadukt).

Podzemní voda je voda, která se přirozeně vyskytuje pod zemským povrchem v zemských dutinách a zvodnělých vrstvách. Podzemní voda se může jímat ve studních či vrtech (typy studní: kopaná studna, vrtaná studna, zářezy apod.).

Odpadní voda je voda, která byla použitá v obytných, průmyslových, zemědělských, zdravotnických nebo jiných stavbách, dále voda použitá v zařízeních nebo dopravních prostředcích, a má změněnou jakost (tzn. složení nebo teplotu). Může to být i jiná voda odtékající z výše uvedených staveb nebo zařízení či dopravních prostředků, pokud může ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod. Jedná se např. o vodu z WC, myčky, pračky apod.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaký je rozdíl mezi čistírnou odpadních vod, žumpou a septikem?

Žumpa je bezodtoková nádrž, která slouží na akumulaci odpadních vod z domácnosti. Pro čtyřčlennou rodinu to představuje objem 15-20m3 při vyvážení jedenkrát do měsíce. V případě, kdy se žumpa naplní, je třeba odstavit vnitřní kanalizaci domu a vyprázdnit ji. Vodu ze žumpy není dovoleno vypouštět do povrchových vod a ani nechat vsakovat do podzemních vod, přihnojovat louky a pole ve vegetačním období. Žumpová voda by měla být zneškodněna na větších čistírnách odpadních vod. Septiky jsou průtočné nádrže. Jsou rozděleny na dvě anebo tři komory, kde probíhá rozklad zachycených pevných a plavajících látek bez kyslíku, co může v letních měsících zapáchat. Účinnost čištění odpadních vod v septikách je okolo 30%, co je velmi nízká hodnota. Čistírna odpadních vod (ČOV) je elegantním a ekologickým řešením problému s odpadními vodami. Čistírna představuje průtočnou nádrž, kde účinnost čištění odpadních vod je 96-98 %. Čisticí proces probíhá účinkem mikroorganismů za přítomnosti kyslíku anebo bez. Čistírny odpadních vod typu používají kombinované čištění, a tím využívají jen přednosti čištění odpadních vod s kyslíkem a bez kyslíku. Vyčištěná voda má kvalitu užitkové vody a je možné ji použít na zalévání či ji vypouštět do recipientu.

Co všechno je možné do čistírny vypouštět?

Čistírna odpadních vod slouží na čištění splaškových odpadních vod z domácností, t.j. odpadní vody z kuchyně, toalet, sprch a van atd. Do kanalizačního systému Vašeho domu by se neměly dostat pevné nerozložitelné látky jako sáčky, hygienické pomůcky, kovové části. Větší částice jsou zachyceny v nátokovém koši, odkud se dále do čistírny nedostanou. Čistírna je schopna eliminovat nárazové vypouštění vody např. z vany. Do čistírny by se nemělo dostat větší množství spečeného oleje (např. z fritézy), ale rozdělit ho do několika částí. Nadměrné množství agresivních čisticích prostředků obsahujících chlornany může zabít mikroorganizmy, proto je třeba dbát na dodržování výrobcem doporučené dávkování při používaní.

Za kolik let se mi vrátí náklady na domovní čistírnu odpadních vod?

Čistírna odpadních vod představuje jednorázovou investici. Náklady na provoz a údržbu čistírny představuje spotřebu elektřiny za cca. 1500,- Kč/rok, odběr vzorku na rozbor 500 Kč. Za 10 let provozu ČOV celkové náklady představují 1/3- 1/4 z celkových nákladů na žumpu. V případě žumpy pořizovací náklady jsou nižší, ale náklady na údržbu, t.j. vývoz žumpové vody, může představovat až 20 000 Kč/rok! Pořizovací a provozní náklady žumpy po 2 letech provozu dosáhnout pořizovací náklady čistírny.

Na jaký účel je možné využívat vyčištěnou vodu z čistírny odpadních vod?

Vyčištěnou odpadní vodu je možné zachytávat do tzv. sběrné nádrže. Vyčištěná voda se může použít na zalévání okrasných dřevin, květů, trávníku, atd. Vyčištěná voda se dá použít v případě dočištění jako užitková voda.

pomocný odkaz:
- http://voda.tzb-info.cz/normy-a-pravni- ... a-o-vodach
- http://www.ekoporadce.cz/zakladni-povin ... odami.html
Naposledy upravil(a) banan210 dne 15 pro 2012, 15:24, celkem upraveno 1 x.
banan210
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 05 črc 2012, 10:43

Možná mi někdo bude mít za zlé, že sem vkládám, tak strašně dlouhé a nudné texty. Ale myslím si, že otázky a odpovědi na toto téma, zde chybí (teda aspoň jsem ho nenašel :geek: ).
Dle výše uvedeného soudím, že by se dala odpadní voda tvořená po mytí auta odvést do obecní/městské kanalizace (bez nutnosti čističky/žumpy/septiku) a přitom neporušit vodní zákon a tím se vyhnout pokutám.
Avšak otázka? Je potřeba zajistit u obce/města povolení k vypouštění odpadní vody do jejich kanalizace? Co dále je zapotřebí k povolení pro zřízení ručního mytí?

Opravdu hodně pomůže pročíst přiložené odkazy a na mnoho otázek je tam odpověď včetně té mé.

Snad se mi tím podaří zaujmout vaši pozornost a věnovat tomuto tématu alespoň chvíli a dík všem :)
Naposledy upravil(a) banan210 dne 15 pro 2012, 15:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kendik
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: 09 zář 2012, 20:18

Tak pro me je momentalne toto tema aktualni a vitam kazdou informaci, protoze se chystame vyhledove na chate postavit bud zumpu nebo cisticku, ale porad si nejsme jisti co to bude.
Rozhodovani bude urcite nyni jednodussi :) Takze za me diky za clanek
wildT
Moderátor
Příspěvky: 3761
Registrován: 06 dub 2012, 22:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Netyka se to jenom fyz./prav. osob, ktere tuto odpadni vodu vytvori v ramci nejake komercni cinnosti? Protoze chemie na cisteni domacnosti mi casto prijde mnohonasobne agresivnejsi nez nejaky sampon na auto, pritom do odpadu to vypousti kazdy a povoleni na to nikdo nepotrebuje? (Nebo ho minimalne nikdo nema)...

:?:
banan210
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 05 črc 2012, 10:43

Vodní zákon mimo jiné i vypouštění odpadních vod se týká Každého, kdo odebírá podzemní vodu pro svou vlastní potřebu nebo pro jiné účely, vypouští odpadní vodu případně provozuje vodní dílo pro podnikání nebo pro radost, má řadu povinností.
My jako fyzické osoby bydlící v rodinných domech, bytových jednotká jsme často napojeni na kanalizaci s následným odvodem do čističky městské/obecní.

Někdo to řeší čističkou odpadních vod domácí a pak následně vypouští, k tomu ale musí samozřejmě dodržovat postupy a mít povolení - viz zákon.

Jistě jsi slyšel o tom, že je v obcích/městech zákaz volného mytí vozidla mimo mycí boxi, či místa k tomu určená. Přecejenom i PH neutrální prostředky jsou stále prostředky chemickými a nejsou určené pro lidskou konzumaci (nechytejte mne za slova). Můžou se vsáknout do půdy a dostat se do spodních vod, čímž dojde k jejich znehodnocení a pak to piješ. . . představi si, že máš třeba vlastní studnu a do ní ti to sviňstvo pronikne, aniž by jsis toho všiml a zjistíš to až budeš kontrolovat jeho kvalitu a nezávadnost.

V této témě jsem se bavil o povolení k ručnímu mytí, proto byl můj záměr především řešit fyzické osoby podnikající či právnické.
Jistě je informovanost z této oblasti pro podnikatele i běžné uživatele velmi špatná, pokud se o to sám člověk bedlivě nezajímá, ale to platí ostatně o všech zákonech a neznalost zákona, jak jistě všichni víme, ještě nikdy nikoho neomluvila.

Mím záměrem je upozornit na možné potíže s tím spojení a samozřejmě zbytečné pokutování.

Příklad: doma v garáži si zřídím ruční mytí (podnikání), odpadní voda jde do kanalizace. Zdá se to být OK. Avšak příjde kontrola a změří ti odpadní vodu. Její znečistění bude vyšší než je povolená norma a dostaneš flastra (jedna bez povolení na černo vypouštíš a navíc znečišťuješ. Přesné chemické složení produktů těžko znáš) a teď se odvolávej, že tam pouštíš stejně sviňstvo jako z pračky atd., tak na co povolení? Že jsi o tom nevěděl, asi by se vysmáli.

Jedná se o můj názor na věc, nikoli přesvědčující tvrzení!!!! Věci se vždy můžou zdát jasné, ale mohou být jinak.
Proto pokud má někdo zkušenost, či si nechal měřit do jaké kategorie spadá odpadní voda z mytí auta, podělte se jelikož pokud by se jednalo o běžnou kvalitu (myčky mají čističku, takže asi běžná nebude):
vypouštění odpadních vod běžné kvality do veřejné kanalizace
- mít zkolaudovanou kanalizační přípojku
- mít uzavřenou smlouvu se správcem kanalizace
- dodržovat podmínky smlouvy
- měřit množství vypouštěných vod (v případě splaškových vod lze brát odečet vodoměru, pokud je zdrojem vody pouze vodovodní řad)
- platit stočné
WnemOne
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 92
Registrován: 05 zář 2011, 21:11

Ono keď to začneš riešiť tak to dokončíš, ten zber info vyzerá niekedy hrôzostrašnejšie ako samotná realita.

Ja som mal špeci situáciu, kde som počítal s lapolom (odlučovač ropných látok) ale narazil som na problém, vačšina lapolov počíta s tým, že po lapole ide voda do čističky (napr, centrálnej metskej). Iba z lapola nesmieš vypusti't vodu do potoka, len tak ... ten kto ma daný vodný tok na starosti, Ti povie viac a od neho myslím sa aj pýta povolenie a on aj kladie nároky. Vodu Ti aj zmerajú aby mali prehľad čo tam púštaš. Ja som to nakoniec riešil zachytávacou žumpou, ktorú mi vyprázdnuje firma k tomu určená (musim mi dať doklad, že vodu zlikvidovala ona)

Pri umyvárkach nejde ani tak o chémiu (ale aj onu), ale o ten odpad z auta (oleje, pohonné hmoty, atď ... ) a pri schvalovaní prevádzky je dobre Mať dokumenty (certifikáty-(čo obsahujú)) od výrobcov kozmetiky, len málokto ich vie dodať ... u Nás na SR Autoglym určo a myslím, že Michal z HBC (Wolfs chemicals, atď ) tiež spomínal, že to asi majú ... zvyšná kozmetika tu pláva "tolerovane"... resp. moja vedomosť nie je o tom, že majú také papiere.

Čiže ak s tým začneš, potrebuješ určo nejaký projekt, ktorý Ti musia scváliť, pre autoumývarky Máš parametre, ktoré musí spĺnať budova (pziarnici, odpad vôd, elktrika- krytie ... atď) to zisťíš, keď s tým začneš ... potom postavíš, skolauduješ a makáš ... Je stým práce, papierovačky , povolenia kadejaké, ale dá sa to ...

edit: inak málo kto vie, že auto by sa nemalo umývať ani doma !!! ;)
wildT
Moderátor
Příspěvky: 3761
Registrován: 06 dub 2012, 22:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

OK, tak to chapu, jak se to resi potom treba v pripadech kdy lidi nabizi detailingove sluzby u majitelu doma?
Uživatelský avatar
Tom
Moderátor
Příspěvky: 1185
Registrován: 26 říj 2010, 18:57
Bydliště: Praha, Chomutovsko

asi rychle vypajcovat a zdrhat pryč :mrgreen:
Detailing Club ČR
Detailing Shop http://www.detailingshop.cz - Autorizovaný dealer Dodo Juice, Gyeon, Microfiber Madness, ValetPRO, Race glaze, Bilt Hamber, Autoglym, Auto Finesse, široká nabídka autokosmetiky Swissvax, Carpro, Chemical Guys a další.
Uživatelský avatar
mathyas
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 310
Registrován: 26 srp 2011, 08:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pokud provozuješ službu u zákazníka, respektive mytí, jde vše na zákazníkovo triko, dokud to nikdo neřeší tak je klid, v momentě kdy si tě všimne jeho soused, začne kolotoč obr problémů, když jsem začínal tak jsem si užil své!

Pokuty jsou brutální až likvidační a proto mne udivuje kolik lidí blbne s aktivní pěnou u domu. Ano, viděli jste fotky nebo videa z Británie kde je legislativa mnohem benevolentnější než u nás.

U nás je dle vyhlášek daného města mytí u domu zakázáno. Lze získat povolení ale veškerá Vaše činnost je pak monitorovaná jak píše nemone.

Nikoho nezajímá jak šetrné prostředky používáte, vždy to uhrají na možné zbytky olejů, PHM apod.

Je to celé postavené na hlavu a do doby dokud se o Vás nikdo nezajímá jste v pohodě.

Bylo mi sděleno kontrolou z Životního prostředí, že většina automyček nemá všechny potřebné povolení, takže vyloženě chodí na kontroly a zavírají provozy až na nabonzování. Taková je realita. Viz relativně nedávná aféra na Detailing.cz kdy nějaký zamindrákovaný uchyláček posílal kontroly ke všem kdo se jen trochu motal okolo čištění aut.
Poradenská činnost v oblasti čištění vozidel a detailingu

Profesionální služby, dlouhodobé ochrany vozidel, opravy kůže

http://www.matejveprek.cz
VWMysak
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: 23 lis 2010, 18:14

mathyas píše: ...proto mne udivuje kolik lidí blbne s aktivní pěnou u domu.
Hele jo, já u garáže, ale pšššt :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Odpovědět