Co vyžaduje péče o plasty

Oživení zašlých plastů, ochrana plastů a pryží exteriéru.
Odpovědět
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

Hledal jsem všude možně, ale nepodařilo se mi najít, v čem spočívá péče o plasty. Je mi jasné, že se prodává spousta přípravků, kde se řeší změna odstínu, UV odolnost, prachu a vodě odolnost. Co mi ale není jasné, je, jestli plasty vyloženě (kromě UV ochrany) potřebují nějakou péči. Např. kůže potřebuje impregnaci, aby neztvrdla a nepopraskala. Koženla potřebuje dodat lanolin, aby nepopraskala a nezačala se odlupovat. Co ale plasty? Je třeba jim také něco dodávat, aby nebyly vyšisované?

Mám na plasty AF Verso + AF Sprizt. Verso je jen na čištění, Spritz je UV ochrana (+ odpuzování prachu a vůně, což mě moc nezajímá). Zatím jsem použil jen Verso.

Co se týče exteriéru, tam už plasty blednou. Pokud možno, chtěl bych něco, co je ztmavý, ale co vydrží hodně dlouho. Nechce se mi to natírat každýho čtvrt roku, protože to už slízá a je to flekatý.

Co se týče interiéru, tam bych ocenil něco, co nemění vzhled. Tlačítka na volantu jsou už některé (ty co nepoužívám) vybledlé. Ale jinak plasty mají konzistentní barvu a netřeba měnit odstín. Nerad bych, aby po otření už barva nebyla konzistentní a já to musel natírat znovu.

Primární je ale zjistit, jakou nutnou údržbu vyžadují plasty a tu jim dát. Potom, pokud to bude možné, řešit z příp. změnu (nezměnu) vzhledu.
:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
Uživatelský avatar
Mňorek
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 07 kvě 2018, 13:38
Bydliště: Bruntál

Tak základem bude vždy plasty pořádně umýt, odmastit nějakým APCčkem a poté naimpregnovat - na interiér ti stačí klidně ten Spritz, já používám od AF Dressle (každému se líbí něco jiného, někdo preferuje lesklý povrch, někdo pololeský a někdo matný - podle toho zvolit přípravek popřípadě vrstvení)
Exteriérové plasty jsou na tom stejně, důkladně umýt, použít APC, odmastit a poté impregnovat, pokud chceš něco, co vydrží hodně dlouho, tak bych volil určitě nějakou keramiku určenou na plasty (CarPro Dlux, atd...)
Jinak když to budeš pravidelně umývat a impregnovat, tak žádnou jinou zvláštní péči nevyžadují, spíše je to o konkrétní značce automobilu, někde plasty vydrží XY let a některým to bledne po roce.
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

Já myslel, že Dressle je jen na číštění. Ten mám. Dle rady v jednom detailingovém shopu ho mám naředěný 1:9. Mám teda napřed umýt APC-čkem a pak Dressle a pak Spritz a to je max. co pro plasty v interiéru můžu udělat? Neřeším vzhled, ale prodloužení jejich životnosti a zachování jejich přirozeného vzhledu. Jestli se tam někdy rozhodnu dát něco, po čem budou lesklé nebo víc černé, nevím. Ale teď chci hlavně údržbu. Musím vůbec používat to APC, když se mi to špinavý moc nezdá? A co se používá na odmaštění? Postup je tedy APC (jaké je top?), odmaštění (IPA?), Dressle, Spritz?

Co se exteriéru týče, tu keramiku zvažuju. Původně jsem uvažoval o Gtechniq C4. Pak jsem našel ještě Gyeon G2 View. CarPro Dlux je taky dobrý? U exteriéru chci taky prodloužení životnosti a navíc bych chtěl ztmavit a aby to vydrželo co nejdýl (proto uvažuju keramiku). Takže tady je postup opět APC, odmastit (IPA?), impregnace (Dressle nebo něco jiného?) a keramika.

Auto mám Mazdu 3 2014.
:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
Uživatelský avatar
Mňorek
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 07 kvě 2018, 13:38
Bydliště: Bruntál

Dressle je ochrana plastů - (Auto Finesse Dressle vrátí vašim plastům v interiéru i exteriéru vzhled jako z fabriky. Ochrání je proti stárnutí a UV záření. Není to žádné obyčejné černidlo, které steče při prvním kontaktu s vodou. Dressle je nejmodernější sealant - drží jak klíště. Dodá jim decentní lesk a antistatický povrch bez mastnoty. Tedy prach vám nebude na palubovce tolik ulpívat.) Používám spíše na interirér, na extriér používám jiné produkty.

- Plasty před použitím důkladně vyčistěte. Např. APC od Auto Finesse Verso.
- Stačí ho rozprášit přímo na plasty nebo nastříkat na aplikátor a rozetřít.
- Chviličku ho nechejte vpít a pak přetřete jemnou mikrovláknovou utěrkou.
- Neaplikovat na rozpálené plasty!

Spritz je víceméně to stejné, takže to můžeš také použít. Základem je mít plasty čisté, samozřejmě to nemusíš pokaždé čistit APCčkem (já vyčistím APC a potom třeba 3 měsíce dávám jen Dressle, po čase opět APC atd.)

APCček je nepřeberné množství, jde spíš o to, jakou značku preferuješ, mám Koch GS, AF Verso, ValetPro atd ... Každý svůj účel splní.

U exteriérových plastů je to stejný (pořádně umýt, odmastit APCčkem nebo něčím podobný např. IPA a poté aplikovat impregnaci) A výběr je opět na tobě, jestli to bude CarPro, Gtechniq nebo Gyeon je jedno, všechny jsou dostatečně kvalitní.
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

Diky za info. To jsem potreboval vedet. Verso jsem uz mel a dnes jsem skocil i pro dressle,tak hura do toho. Spritz mam taky,ale ten az casem az poznam, o cem je dressle.
:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

Tak jsem vcera daval Dressle a jsem zklamany. Mel jsem krasne matne plasty a ted se to leskne a uz se mi to tak nelibi. A na omak je to takovy mastny. Dle navodu jsem to potrel a snazil se to tam nechat 2 minuty. Jenze ono to zacalo usychat, tak jsem lretiral znovu a znovu a cca po 2 minutach utrel uterkou. Udelal jsem tak vsechny dvere. Prace snad na 2 bodiny i s cistenim. Ted abych to delal znovu.

Odesláno z mého XT1635-02 pomocí Tapatalk

:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

Dressle šel dolů a místo toho jsem dal Spritz. Je to plus mínus to samý. Nejsem spokojený.

Aplikaci jsem prováděl tak, že jsem to natřel a chtěl počkat pár minut, aby se to "vsáklo", protože mi příjde, že kdybych to přetrel po chvilce, moc tam toho nezůstane. Ono to ale začalo schnout, tak jsem přetřel znovu, čekal a zase jsem to musel přetřít a až pak jsem to setřel suchou utěrkou.

Zvažuju teď tyto přípravky:

1. Poorboys natural look:
Stejně jako u Dressle nebo Spritz lidi píšou matný povrch, takže je to 50 na 50.

2. Chemical Guys InnerClean:
zde (viewtopic.php?f=14&t=1254&hilit=Chemica ... InnerClean) se píše:
"mohu srovnat jen s Auto Finesse Spritz Interior Quick Dash Detailer. A řekl bych, že efekt je na rozdíl od Finese viditelný. Nechává matný možná trochu saténový povrch a má i čistící schopnost. Jak na hladký tak i porézní plast. Příjemná vůně. Proti Finesse za mě jednoznačně lepší."
Takže to bude předpokládám buď stejný, nebo ještě pro mě "horší". Autorovi jsem napsal dotaz.

Nějaké další doručení se zkušenostmi (nejlíp s možností srovnání se Spritz) popř. s plasty v Mazdě 3 (2014 - 2018).
:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
CHEeSE951
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 23 úno 2018, 18:19
Odeslaná poděkování: 1 poděkování
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Ja na Natural look nedám dopustiť. Krásne matný finish a plasty vyzerajú akoby vyšli z fabriky.
bob
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 12 zář 2018, 12:58

mellda: Problém bude v aplikaci, dáváš toho moc, já si vždycky 2x-3x stříknu na mikrovlákno a tim utírám. Je to detailer na čištění zaprášenýho ,málo zašpiněnýho interieru, ne nějaká impregnace. Udělal jsem s tím spoustu aut a nelesklo se žádný ani v náznaku.. Žádná změna barvy ani lesk, stejný jak před použitím ,ale čistý..
mellda
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2018, 08:44

bob píše:mellda: Problém bude v aplikaci, dáváš toho moc, já si vždycky 2x-3x stříknu na mikrovlákno a tim utírám. Je to detailer na čištění zaprášenýho ,málo zašpiněnýho interieru, ne nějaká impregnace. Udělal jsem s tím spoustu aut a nelesklo se žádný ani v náznaku.. Žádná změna barvy ani lesk, stejný jak před použitím ,ale čistý..
Spritz pisou,ze je proti UV a ze obsahuje nejaky oleje. Tezko se v tom vyznat. Pokud to neni ochrana, tak co pouzivas jako ochranu? Prave jsem poridil ten poorboys natural look. Borec mi vysvetlil,jak to aplikovat. Pry hodit 3 kapky na molitanovy aplikator, zmacknout,at se to rozpije, a pak natrit plasty nejlip v jednom smeru a nechat zaschnout. Snad uz to napotreti zvladnu.

Odesláno z mého XT1635-02 pomocí Tapatalk

:driving: Mazda 3 HB, Red Soul, 2.0L G165, Revolution Top, 2014
Odpovědět