Ako často leštiť?

Korekce zašlých a poškozených laků, leštící pasty.
Odpovědět
peki
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2020, 15:33

Ahojte, som za detailer zelenáč. Aj ked sa starám o rodinné 3 autá par rokov,ale doposial len v rámci umývania,voskovania, čistenia intrieru a nejakeho impregnovania a teraz chcem leštit!
Mám nové 3 mesačné auto a chcem mu dať pravidelnejšiu a lepšiu ochranu ako autám doposial. Prečítal som a uz aj vyskúšal viacej rád,postupov odtiaľto z fóra , ale teraz som si nie celkom istý a potrebujem radu. Chcem ked bude lepšie pocasie na jar(garaz nemam) auto umyt, vyleštit a navoskovat. Auto je toyota zrejme mäkký lak -tmavo hnedá metla. Chcem pouzit nejaký LP(po vycisteni samozrejme) a následne auto navoskovat.
A teraz taká otázka resp. otázky na ktore som nenasiel odpoved tu ani nikde,ale patria k tejto téme o leštení a omlúvam sa ked som spravil zle a zalozil tuto temu:

1. Pokial leštenka nemá abrazíva, tak ked dobre rozumiem je to zväčša len nejaky glaze a z vrchnej bezfarebnej vrstvy laku nezobere nič a teda sa môže používat hocikolko,lebo lak neničí?(čítal som tu na detailing blogu perfektný blog od niektorého z vás!)

2. Pokial zoberiem napriklad DJ LP PRE- wax, ktorý ma micro abrazíva,tak ked pouzitim zobere dajme tomu 1/10 z vrstvy laku,tak 10 krat auto prelestim behom par rokov(asi blbost tolko krat) a je po laku....?

3. A teda ako je to... ako často leštit auto napriklad s jemnymi abrazivami(pravidelná udrzba pred voskovanim), resp. pokial sa staram dobre o lak, nemusim pred kazdym nanesenim vosku, sealantu auto lestit? je mi jasne ze nemusim, niekto nelesti vobec, iba umyje a praskme vosk....Ide mi o to, aby som za prvé sa o auto od zaciatku dobre staral,ale na druhu stranu aby sa to neprehánalo....

Díky chlapi za rady
Lukašu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 28 led 2016, 19:58
Bydliště: Kousek od Ostravy

Čaues... osobne bych jen dekontaminoval (chemicky a pokud z toho pujde bordel(poletava rez atd) tak jeste jednou nastrikat,mikrovlakno nejaky fajn lubrikujici sampon a mokrovlaknem tomu trochu pomoct dolu...pak odmastit a vesele voskovat...
Osobne si myslim(pokud nepozadujes uplne 105% vysledek) ze lestit LP nebo jinym neabrazivnim prostredkem netreba..
Dej kvalitni vosk a obnovuj vrstvu casto...jednou rocne dekontamunuj chemicky a uvidis za rok v jakem stavu lak bude.
Ja furt taky laboroval a sraly me vlasecnice na cerne perleti..ale na daily car jsem uz proste rezignoval ze to tak bude ..
Hodne lze dojebat susenim(osobne jsem se presvedcil/trikyblova metoda a stejne jsem si to susicima rucnikama podřel...ted jsem koupil fukar a zkusim susit vzduchem a demineralizovanou vodou...uvidime.
Lukašu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 28 led 2016, 19:58
Bydliště: Kousek od Ostravy

Sorry odpovim v bodech.
1 otazka : ano kdyz nema abraziva muzes to tam s měkym kotoucem davat treba kazdy mesic
CARPRO essence mam vyzkouseno, Gyeon Primer a jine neabrazivni..

2otazka: nemam s LP vlastni zkusenost...ale pokud vezmes LP a budes kazdy rok rucne nanaset nic by se nemelo stat... popr zase meky kotouc... ted jsem vedl debatu s nekym kdo tvrdil ze pri pouziti ruznych Polish a mikroabrazivnich pripravku pod vosk se trosku zmensuje jeho zivotnost(konkretne jsme se bavili o tom origo Polishi od Soft99 pro Fusso..ze lepsi a delsi trvanlivost dat Fusso na cisty odmasteny lak.

3 Otazka Vse je na tobe a tebou pozadovanem vysledku stavu laku..pokid mas vikendovku a chces to mit 100% kazdou sezonu proved korekci(vse je o paste a kotouci ktery pouzijes)
Pokud mas daily car a chces aby bylo dlouho krásné...pravidelne setrne dekontaminuj a osobne bych radsi maskoval skrabanecky nez lestil nove auto kazdy rok nejakou abrazivni pastou...

Ja mel v planu navrstvit keramiku (mohse),ale je s tim tolik prace ze budu asi davat 3x rocne vosk a kaslu na to..
peki
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2020, 15:33

Lukašu díky moc za reakciu.
Ten Gyon primer nema abraziva?lebo ked pozrem tu na detailing shopu k jeho popisu, tak je tam nejaky úber 3/6(neni to odber laku?).
Ja som rozmyslal tento:Dodo Juice Basics of Bling(tento ma mikro abraziva v popise) Prep Polish alebo tento: Dodo Juice Lime Prime Lite.
Zrejme zaleží na vyrobcovi aky lak dava na nove auto a aku hrubku.Pokial som dobre pochopil tak aj tie leštenky ktore maju mikroabraziva(totalne minimum), tak zrejme keby som to robil 2x ročne tak može byt po par letech po laku(clear coat)...
Ja tiež mam auto ako daily car,takže budem asi 2x rocne voskovat a dekontaminovat + pravidelne mytie. Len s tymi leštenim mi to nešlo do hlavy....dik este raz
Uživatelský avatar
majxi
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: 13 dub 2016, 19:38

S tím úběrem laku bych to tak černě neviděl. Jestli chceš použít DoDo LP ,tak na něj se hodí nejlépe jejich vosk, třeba na tmavé auto Blue Velvet Pro . Jestli chceš nanést nějakou syntetiku,jako např. Soft99 Fusso Coat,tak odmastit mixem vody a Ipy. Hlavní úkol LP je čistit a také docela dobře maskuje.

Odesláno z mého Redmi Note 7 pomocí Tapatalk

peki
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 14 led 2020, 15:33

Majxi mne islo hlavne o to ako často sa može leštiť, resp.ci ma zmysel uplne nove auto hned od zaciatku a s nejakou pravidelnostou....A teda, ked dam hned od zaciatku potrebnú péči,tak ci vlastne ma zmysel nejako moc leštit nejakym abrazivom(samozrejme za predpokladu ze lak neni posdkodeny, vtedy je to jasné), alebo teda aspon kvoli lesku pred voskovanim to prejst nejakým len jemnym leskom....viacmenej tomu rozumiem, aj vy ste mi tu odpovedali,ale zaujimali ma aj skusenosti, proste ako to robia ostatní so svojími autami.
CHEeSE951
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 23 úno 2018, 18:19
Odeslaná poděkování: 1 poděkování
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Ja si myslím že keď raz do roka zľahka prebehneš auto finishovacou pastou a mäkkým kotúčom aby si odstránil vlásočnice a vytiahol lesk, napr. s Polishom od Gyeonu alebo napr Menzernou 3500 (s inými zatial skúsenosť nemám), uber laku je zanedbateľný. Určite by som aj nové auto aspoň finishovacou pastou prebehol.
Odpovědět