NSFW brutálně doškrábaný offroad, lze znovu spravit? (nečekám úplné zázraky)

Korekce zašlých a poškozených laků, leštící pasty.
MiGiii
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 18 dub 2020, 18:51

Nazdar bando, poslední dobou koketuju s myšlenkou že spravím lak na mé Suzuki Grand Vitaře do "městské" podoby. Byla ježděna v terénu, ačkoli jsem sice šetřil podvozek auta, o to víc to odnesl o kdejaké větvičky lak auta, a to je o co mi dnes jde.
Jelikož auto chci prodat a všechno na něm spravil, tak už do něj nechci moc investovat. Má krásný zvuk a vše funguje, ovšem vypadá, jako by vyjela po deseti letech z kopřiv.
V leštění jsem úplný začátečník, respektivě tohle bude můj první projekt, tak na to berte ohledy :)

Tak abych začal, tohle je moje kára:

Jak můžete vidět už téhle fotky, pochopíte, proč je v názvu NSFW. Brutální škrábanec přes celý bok a další :dash:

Chtěl jsem ji nechat původně tak jak je, protože sorta lidí, co kupuje takové auta, moc nehledí na vnější vzhled. Při současné situaci to ale vypadá, že mi ještě nějakou dobu zůstane. Tak proč ji neudělat hezkou? Jak jsem ale už psal, nechci do ni tolik investovat. Známý, co se živí autodetailingem, mi řekl, že za 5000 mi je schopný ten lak rozleštit, ať to vypadá. Když mi ale jinej borec ukázal pastu KochChemie HEAVY CUT H 9.01 a rozleštil mi s ní a houbičkou na nádobí část toho škrábance

tak jsem si řekl, že si koupím tuhle pastu + ještě MICRO CUT FINISH P3.01 a udělal bych to ručně, času mám na to dost. Mám ještě možnost zapůjčit si tuto leštičku s unašečem cca 18cm

Bylo by lepší pro mě udělat to ručně, nebo si mám půjčit leštičku a zkusit to s ní? Plus samozřejmě dokoupit adekvátní kotouče.

Zbytek toho škrábance vypadá asi takto

a táhne se po celé délce auta, jak jde vidět na první fotce.

Další škrábanec zde


Všimněte si na té fotce i těch matných fleků na dveřích a i tady pod znakem XL7



Ty nejsou moje tvorba, ale na autě byly už když jsem ho koupil, co s nima?

Vím, že je toho moc, ale jsou tu další věci:
Zrcátka


Potom, co kamarádovi vběhla do boku srnka, začaly určité místa reznout





Tento plast už nejspíš nepůjde zachránit, už je hodně hrubej a dodrápanej.



Další škrábance






Jak jsem psal na začátku, jsem začátečník, ale co jsem viděl na vlastní oči, brusnou pastou a houbičkou na nádobí relativně, pro mé potřeby, krásně vyleštil největší škrábanec a proto jsem se rozhodl sem, vám zkušeným borcům, napsat, jestli se do toho, vybavený těmito dvěma pastami, můžu s klidem pustit. Co se těch zrcátek týče, mám doma ještě trochu originálního laku, takže jsem přemýšlel prvně nad zatřením a pak rozleštěním, opravte mě, pokud se mýlím :)
Vím, že tohle je už extrém, ale stejně bych chtěl autu dopřát nějakou péči a nejezdit po městě s autem, co je doškrábané jak od popelnic.

Díky za každou radu, tak a teď do mě 8-)
Uživatelský avatar
3dclub
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 80
Registrován: 28 led 2019, 19:59
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Leštění houbičkou na nádobí , tak to je bombaaaa :dance3:
Ručně nic neopravíš, k pastám budeš potřebovat jiný kotouče a leštička je nějaká rotačka a když jsi začátečník tak můžeš s rotackou ještě nadělat víc škod.

Za 5k bych to přenechal tomu známému.
S3T
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 06 bře 2016, 23:59

aby to známej nevzal taky tou rotačkou a byl by ještě navíc o 5k chudší 😂
hele, z těch možností co máš se asi ani jedna nejeví úplně dobře.. ručně na tom necháš ruce, výsledek nebude dobrej a úměrnej dříně. Leštička jestli je rotační, tak to asi taky neni dobrej nápad na začátek, musel bys vědět co děláš.. Takže jestli to hceš udělat sám , koukni po nějaké použité orbitce a pak si kup aspoň dva kotouče, jednokrokovou pastu třeba scholl real one step, nějaké míkrovláknové utěrky, odmašťovač, tvrdej clay a lubrikant - mohlo by to nahradit chemickou dekontaminaci, která je drahá no a snad něco vyčaruješ :) na tomhle autě je to asi stejně skoro jedno, takže si to aspoň vyzkoušíš a kdyby se ti to nepovedlo, tak to nebude problém :)
MiGiii
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 18 dub 2020, 18:51

Ta houbička fakt zafungovala až jsem čuměl. Chápu, že kdo dělá detailing na bavoráku, tak to chce asi něco jiného. Já mám na hrubý pytel hrubou záplatu :D
Kdybych to dělal ručně s těma pastama od KochChemie, nechal na tom ruce a výsledek by byl aspoň takovej, že zmiznou všechny ty velký škrábance a nepůjdou vidět na metr od auta, tak by to byl úspěch.
Co nechci, aby se mi stalo, že to budete vypadat ještě hůř a domatlaně. To by si pak zájemce mohl říct, že bůhví jak vypadá všechno, co se na tom autě dělalo a ještě by ho to odradilo.
Leštičku kupovat nechci, i použítá by mi pak byla doma k ničemu, navíc už by to bylo dost drahé a to bych to rovnou mohl nechat profíkovi.
Jestli mi tady nějaký zkušený borec řekne, že na rovinu to nemám šanci ručně udělat a musel bych kvůli tomu nakoupit X věcí, tak to radši nechám tak.

A co se týká těch rezavých skvrn a zrcátek, na to by mi něco pomohlo?
HonzaD
Administrátor
Příspěvky: 504
Registrován: 17 úno 2016, 21:53
Odeslaná poděkování: 6 poděkování
Obdržená poděkování: 7 poděkování

Důležitá věc, kterou spousta lidí ze začátku nechápe:

Vzato doslova, ty neodleštíš ten škrábanec, ty odstraníš okolní lak na úroveň toho škrábance. Jako kdybys měl na zahradě díru v zemi a místo, abys jí zasypal, tak odvozíš hlínu kolem.

Tzn tvoje řádění s rotační leštičkou pravděpodobně Vitaru pro budoucího ženicha tak nějak "vyvoní". Taky ale může způsobit to, že při vehementním odlešťování škrábanců stávající vrstvu bezbarvého laku tak ztenčíš, že za pár let na slunku úplně odejde a nový majitel bude mít takové to typicky "oloupané" auto. Nebo se pod tu bezbarvou vrstvu při tom odlešťování propálíš rovnou.

Škrábance, které nezmizí, když je auto mokré anebo škrábance, za které (byť sebemíň) chytneš nehtem, jsou většinou skrz. Jdou zlepšit, nikoliv odstranit. Snažit se je rotačkou komplet odleštit, když nevíš, co děláš, je poukázka na situaci výše.

Pokud se tím kamarád živí, pak za 5000,- bude lak o hodně hodně lepší na první pohled, tj. nebude tak matný a dodrbaný. Nečekej ale zázraky, že třeba hluboké vrypy zmiznou.

Pokud fotka toho kotouče a leštičky je od toho stejného kámoše, co ti to za pětku "přelízne a bude to topovka", tak na to se vybodni rovnou.

Jak řekli kluci přede mnou, jestli máš čas a chuť se to naučit, tak 5000,- na úplně základní vybavení tak nějak sotva stačí. Když si někde půjčíš ORBITÁLNÍ leštičku (ne tu vyfocenou rotačku), resp. koupíš málo použitou orbitku a pak zase pošleš dál vč. výbavy, tak se ti větší část vrátí zpět. Ovšem při představě nutného investovaného času mi to úplně nedává smysl jen kvůli lepšímu prodeji auta.

Nejsem si vlastně jistý, že celou touhle operací svépomocí bys Vitaře na ceně vlastně přidal víc, než budou tvoje náklady, když budoucí kupec asi bude zas "off road" člověk... ;) Profi jednostupňová korekce laku by se asi možná při prodeji vrátila, o tom se už ovšem pobav případně s tím detailerem kamarádem.

Na takhle rezavá a odřená místa na fotkách pomůže klempíř a lakýrník (příp. sehnat jiný díl / stříknout to sám), nebo co čekáš za odpověď? Že ten lak tam někdo naleští zpátky? :D

P.S.: Pro rejpaly, rotační leštička umí být ve správných rukou naprosto vynikající a univerzální nástroj. Obávám se ale, že tady tazatel by si ní přidělal víc starostí, než užitku.
MiGiii
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 18 dub 2020, 18:51

Jak už jsem psal v původním příspěvku, vzhledem k situaci mi auto nejspíš nějakou dobu ještě zůstane. Takže bych to nedělal ani tak kvůli prodeji, jako kvůli sobě. Mně samotnému se to auto takhle doškrábané nelíbí a než mu zvýšit na ceně mi jde naopak o to, abych tu cenu svým řáděním spíše nesnížil.

Známý, co se tím živí, není ten, který má výše uvedenou leštičku :D Kámoš s tou leštičkou vůbec nedělá, jen mu tam leží, tak jsem si řekl, proč se nezeptat.

Než kupovat leštičku a dělat pokusy na tomhle autě, raději ho prodám jak je a leštění se naučím na našem puntu 8-)

Co se těch rezavých míst týče, tak mě napadlo vybrousit normálně brusným papírem, zatřít štětečkem originální barvou, které trochu ještě mám, a poté rozleštit.

Fakt když jsem viděl, co ten chlap s jednou houbičkou a brusnou pastou zvládl na tom největším škrábanci, tak mi svitla hvězdička naděje :)


Je to vidět napravo a končí to zhruba pod odrazem směrovky. Škrábanec by pokračoval dál, ale vidět nejde.

Tak jsem se těšil, že nakoupím pasty a pustím se do toho, no zatím čtu jen to, že mám raději sedět doma, nebo to ještě zhorším :D

...tak jsem se zas jednou něco pokusel vymyslet :D
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

.
Naposledy upravil(a) brabus dne 29 kvě 2020, 09:17, celkem upraveno 1 x.
BSD maniac
Uživatelský avatar
3dclub
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 80
Registrován: 28 led 2019, 19:59
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Spíš než Extolku se 150mm unašečem bych vzal Liquid Elements T2000 V3.
Ale i kdyby vzal extolku + komplet výbava tak je skoro na té ceně co mu to udělá ten známý detailer.

Nebo si od něj půjčit leštičku, dokoupit si zbytek a udělat si to.
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

starej pekac nemusi extra dekontaminovat staci rukavice za 100 z ALi ...pujceni lesticky je taky moznost, 2-3 kotouce...vosk BSD ...
BSD maniac
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

:smile:
Naposledy upravil(a) brabus dne 13 čer 2020, 12:50, celkem upraveno 1 x.
BSD maniac
Odpovědět