Touch-up (Ošetrenie laku po zime)

Korekce zašlých a poškozených laků, leštící pasty.
Odpovědět
x5go
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2021, 15:29

Zdravím, pred zimou som kúpil auto, lak bol ako zrkadlo, no chcel by som mu dopriať po zime znova to isté, samozrejme to dám niekde urobiť, len moja otázka je skôr, cez zimu ako na každom aute vznikli od soli(kamienkov) nejaké bodky, sú hlbšie mám pocit že až do plechu priemer asi 2mm, nie moc, možno jedna-dve. Som v tomto nováčik, je možné že detailing ktorý sa tomu venuje mi dokážu lak preleštiť a opraviť aby zmizli aj tieto chyby laku?Lebo určite neverím tomu že každý by kvôli tomuto striekal diel, som v tomto úplne začiatočník či to bude možné urobiť. Ak hej po koľko sa to asi pohybuje cenovo. Ďakujem za rady.
HonzaD
Administrátor
Příspěvky: 504
Registrován: 17 úno 2016, 21:53
Odeslaná poděkování: 6 poděkování
Obdržená poděkování: 7 poděkování

Ahoj, bodová oprava laku (touch-up) je v případě poškození od kamínků rozhodně první možnost co zvážit. Pokud to dáš na jaře nějakému slušnému detailerovi na korekci laku, tak ti určitě touch-up rád nacení. Lakování bude asi málokdy smysluplnější varianta.

Jen počítej, že je v součtu dost práce tu retuš provést dobře a stejně se skoro nikdy nepovede to poškození úplně schovat.
x5go
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2021, 15:29

Zdravím, mám čiernu metalízu a na kapote som si všimol asi 3 bodky keďže je tam biely podklad.Už mi prišla opravná touch-up sada, používal to niekto na tmavých lakoch?Budem to nanášať asi ihlou alebo páratkom len má zaujíma skôr či tam treba dať viac vrstiev zarovno pôvodného laku alebo ešte niečo nadnesie aj priesvitný lak?Chcem to do roviny nerád by som bol aby tam bola nejaká slzička vystúpená.Ak sa to po aplikácii ešte preleští nejakou pastou pomôže to?Rád sa s tým pohrám pre čo najlepší výsledok.Popr. je možné urobiť aby som ten lak zcelil s tým pôvodným?Díky.

EDIT: Téma sloučeno. Prosím nezakládat zbytečně duplicitní vlákna.
Uživatelský avatar
soray
Administrátor
Příspěvky: 2947
Registrován: 26 říj 2010, 14:30
Bydliště: Králův Dvůr
Odeslaná poděkování: 6 poděkování
Obdržená poděkování: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Bude to chtít si s tím pohrát - opatrně zakapat jen důlek (klidně více vrstev), po vytvrzení přeleštit, případně zabrousit a přeleštit.

Každopádně pokud máš černé auto a řešíš 3 důlky, nech si předek potáhnout fólií, jinak se z toho časem zblázníš :-) Já to mám udělané na Kodiaku a je to super, po 45000km je předek stále jako nový.
Obrázek M: mjaros@detailingshop.cz T: +420602542150
x5go
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2021, 15:29

soray píše: 02 úno 2021, 11:26 Bude to chtít si s tím pohrát - opatrně zakapat jen důlek (klidně více vrstev), po vytvrzení přeleštit, případně zabrousit a přeleštit.

Každopádně pokud máš černé auto a řešíš 3 důlky, nech si předek potáhnout fólií, jinak se z toho časem zblázníš :-) Já to mám udělané na Kodiaku a je to super, po 45000km je předek stále jako nový.
A čierny lak by mal byť ľahší na opravu ako napr. nejaký svetlý?Lebo predchadzajúúci majiteľ už niečo na kapote opravoval a skoro to neni ani vidieť.
Uživatelský avatar
soray
Administrátor
Příspěvky: 2947
Registrován: 26 říj 2010, 14:30
Bydliště: Králův Dvůr
Odeslaná poděkování: 6 poděkování
Obdržená poděkování: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

U teček je to asi skoro jedno. V ploše pak záleží na konkrétní barvě, některé odstíny se lakýrníkům hůře trefují.
Obrázek M: mjaros@detailingshop.cz T: +420602542150
x5go
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2021, 15:29

soray píše: 02 úno 2021, 18:02 U teček je to asi skoro jedno. V ploše pak záleží na konkrétní barvě, některé odstíny se lakýrníkům hůře trefují.
A ešte mám jednu otázku, ten lak v tej tečke s tým pôvodným dá sa zceliť máš s tým skúsenosti?Alebo sa fakt len hrať ihlou a po kraji nanášať farbu a zcelit ho?Alebo máš na to inú fintu?Ide mi o to aby bol lak vcelku a nebol tam vidieť okraj tej tečky.Díky.
CHEeSE951
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 23 úno 2018, 18:19
Odeslaná poděkování: 1 poděkování
Obdržená poděkování: 1 poděkování

x5go píše: 02 úno 2021, 19:53
soray píše: 02 úno 2021, 18:02 U teček je to asi skoro jedno. V ploše pak záleží na konkrétní barvě, některé odstíny se lakýrníkům hůře trefují.
A ešte mám jednu otázku, ten lak v tej tečke s tým pôvodným dá sa zceliť máš s tým skúsenosti?Alebo sa fakt len hrať ihlou a po kraji nanášať farbu a zcelit ho?Alebo máš na to inú fintu?Ide mi o to aby bol lak vcelku a nebol tam vidieť okraj tej tečky.Díky.
Ak sa s tým pohráš a budeš mať trpezlivosť, áno dá sa to opticky zceliť. Presne ako povedal soray, viac vrstiev. Ak to máš len po základ, mohli by stačiť dve alebo tri vrstvičky. Posledná by mala trošku vyčnievať nad povrch a tú potom jemným brúsnym papierom zarovnáš. Potom samozrejme preleštiť.
x5go
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2021, 15:29

A ak dám napr. 2 vrstvy koľko trvá asi kým zaschne vrstva aby som mohol dávať druhú?Díky.
HonzaD
Administrátor
Příspěvky: 504
Registrován: 17 úno 2016, 21:53
Odeslaná poděkování: 6 poděkování
Obdržená poděkování: 7 poděkování

x5go píše: 06 úno 2021, 12:41 A ak dám napr. 2 vrstvy koľko trvá asi kým zaschne vrstva aby som mohol dávať druhú?Díky.
Návaznost vrstev - (nízké) desítky minut.
Plně vytvrzeno - cca 24 hod
Odpovědět