Nováček, pomoc s výběrem produktů :-)

Nevíte si rady? Potřebujete poradit s výběrem produktů? Narazili jste na problém při detailingu a neznáte řešení? Zde můžete položit dotaz a zkušenější vám poradí.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pattapuf
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: 21 kvě 2012, 20:38
Bydliště: Mompracem
Odeslaná poděkování: 1 poděkování

Hele tos musel asi číst nějak špatně. Přeci tu nebude 263 stránek jenom o renovaci starých světel.
Helmut
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 101
Registrován: 31 říj 2017, 05:51

Poměrně často se setkávám s dotazy na nějaký budgetový „set“ pro detailing, proto jsem se rozhodl tento set vytvořit viz níže.
Smyslem tohoto příspěvku je sestavit minimalistický set pro začínající detailery, či jen jednotlivce, kterým již „myčka nestačí“ a chtěli by v rámci svých možností zlepšit péči o svá vozidla.
Vím, že existuje nepřeberné množství kombinací různých výrobků, metod atd. nicméně zde se snažím zaměřit na nenáročnou (jak pracností, časem tak financemi) základní údržbu, kterou beztak většina lidí (ne nás, lehce postižených jedinců 😊 ) má v plánu provádět.

1) Vědra
Možno použít z domova, minimální požadavek na 2ks (jedno je určeno na vodu se šampónem, druhé na praní rukavice před každým namočením mycí rukavice v šampónovém vědru), čím je vědro větší tím lepší. Poměrně levné řešení jsou stavební vědra z HDPE ze stavebnin (cca do 50Kč/Kus). Ideální je mít třetí vědro na kola, nicméně na to již určitě postačí kýbl z domova :)
Při opatrné práci se asi lze obejít bez mřížky GritGuard na dně (pro zamezení rozmíchávání usazenin ze dna zpět do houby/mycí rukavice) nicméně GritGuard je velmi doporučován.
Předpokládaná investice 100 Kč
Vedro.jpg
Vedro.jpg (27.03 KiB) Zobrazeno 3770 x

2) Mycí rukavice
Pro toto budget řešení postačí žinylková rukavice z mikrovlákna (pěkné jsou např. zelené KENCO), které koupíte v každých autodoplňkách na alze či jinde cca od cca 60Kč do 100Kč/kus. Rukavice z mikrovlákna má množství žinýlek/copánků, které zachytávají nečistoty celým svým povrchem, na rozdíl od houby která hrne všechny setřené nečistoty na jedné hraně a hrozí tím poškození laku.
Doporučil bych raději 2-3kusy. 1kus na většinu laku auta, kde je menší znečištění, 1kus “pod lištu” (kde např. hrozí kontaminace hrubšími nečistotami), 1kus na kola (samozřejmě lze např. používat postupně se zhoršující rukavice na méně náročné práce…)
Předpokládaná investice 200 Kč
Rukavice.jpg
Rukavice.jpg (44.98 KiB) Zobrazeno 3770 x

3) Základní dekontaminace před ošetřením laku
Existuje spoustu přípravků na dekontaminaci laku (polétavá rez, odstraňovače asfaltu, clayování atd.), které mají samozřejmě význam, nicméně jelikož se zde jedná pouze o základní údržbu tyto položky přeskočím a použijeme jen obyčejný kuchyňský JAR. Ano JAR má své opodstatnění v detailingu, nicméně neslouží pro pravidelnou údržbu, ale pro odmaštění povrchů, sundání vosků atd. Použijeme jej pro základní dekontaminaci (doporučil bych např. dvakrát umýt auto JARem), důkladně opláchnout a vůz umýt šampónem používaným pro běžnou údržbu (viz níže) – abychom zamezili např. zaschlým kapkám atd, které by mohl JAR zanechat.
Předpokládaná investice 50 Kč

4) Šetrný šampón pro běžnou údržbu
Jak jsem zmínil výše, vůz je nutno pravidelně udržovat pouze šetrnými šampóny - JAR a další kuchyňské prostředky jsou velmi agresivní a hlavně slouží k odstraňování mastnoty a dalších látek (vosky, detailery) z povrchů, což při pravidelné údržbě nechceme. Zde platí, že čím větší balení, tím cena za určité množství vychází levněji (většinou 5L kanystry jsou velmi výhodné).
Nicméně zde uvedu pár produktů s cenami:
ValetPro Concentrated Car Wash (150Kč / 500ml, případně 5L kanystr za 650Kč)
Auto Finesse Lather (400Kč / 500ml, případně 5L kanystr za 1000Kč)
Předpokládaná investice 150 Kč

5) Údržba oken
Pokud se neaplikují „tekuté stěrače“ není třeba vymýšlet nic speciálního a lze použít běžné odmašťovací prostředky vhodné pro okna z domácnosti na bázi alkoholu (Clin atd.).
Předpokládaná investice 50 Kč

6) Ošetření laku
Existují lepší řešení, nicméně uvádím dvě, která jsou nenáročná na provedení i finančně. Prvním je Sonax Brilliant Shine Detailer (BSD), jedná se o “rychlý vosk”, který se snadno aplikuje, je nenáročný na přípravu podkladu, dodá laku lesk a chrání ho před ulpíváním nečistot. Celá aplikace zabere řádově jednotky až desítky minut. Toto řešení si myslím, že je pro začátečníky nejlepší, jelikož není náročné jak pracností, tak časově a výsledek je okamžitý.
Druhým (trochu náročnějším) je vosk (např. ValetPro Mad Wax, ValetPro Marvellous Beading, Angelwax) v menším balení (zpravidla cca 50g balení, které by mělo na jednu, dvě aplikace dostačovat). Vosk se klasicky nanese na umytý, dekontaminovaný, odmaštěný a vysušený povrch, nechá se zavadnout a rozleští se měkkým mikrovláknem určeným na buffování. Celá aplikace je v řádu hodin.
Obě výše uvedená řešení by měla zajistit ochranu laku a kvalitní odvod vody (a s tím spojené minimální ulpívání nečistot) cca na 3 měsíce.
Předpokládaná investice 350 Kč

Mikrovlákna
Ve světe detailingu se bez mikrovláken neobejdete. Jedná se tkaninu tvořenou kombinací dvou materiálů (Polyamidu a Polyesteru), která má velký povrch tvořený strukturou, která zachytává nečistoty. Mikrovláken je spousta druhů, níže jsou popsány ty základní..

Běžná mikrovlákna na většinu prací
Na většinu detailingovým prací se mi osvědčily poměrně levná mikrovlákna z TESCO. Jedná se o ruličku 5ks mikrovláken za 70Kč. Jsou dostatečně měkké i na práci na laku. Doporučuji tak 3 sady tzn. 15kusů mikrovláken za cca dvě stovky.
Předpokládaná investice 210 Kč
Tesco-microfiber.jpg
Tesco-microfiber.jpg (36.83 KiB) Zobrazeno 3770 x

Sušící ručníky
Doporučím pořídit rovnou dva kusy, zde bych moc neexperimentoval (je třeba pořídit kvalitnější mikrovlákna vyšší gramáže, metodou pokusů a omylů se stejně dostanete ke značkovým produktům a ty levnější budou jen ztráta...) a objednat např. ValetPro Drying Towel. Prvním ručníkem se stáhne většina vody po oplachu auta, druhým se auto dosuší do sucha.
Předpokládaná investice 500 Kč
ValetProDrying.jpg
ValetProDrying.jpg (38.84 KiB) Zobrazeno 3770 x

Buffovací na rozlešťování vosku, detaileru
Na buffování se používají „chlupatá“ mikrovlákna s delšími vlákny vyšší gramáže, která dokáží na povrchu zachytit co nejvíce rozlešťovaného vosku a přitom jsou dostatečně hebká. Na auto střední velikosti by mělo stačit 5-6 kusů. Doporučím např. z KIKu (40Kč/kus) případně značková, která budou o poznání (cca 150Kč/kus +) dražší.
Předpokládaná investice 250 Kč
Buffovaci-kik.jpg
Buffovaci-kik.jpg (80.26 KiB) Zobrazeno 3770 x

Na okna
Na okna doporučím pořídit 3 ks mikrovláken na okna (25Kč za kus), bývají s krátkým „chlupem“ a nepouští vlákna. První se použije na čištění např. Clinem, druhým se utře většina čistícího prostředku a třetím se rozleští všechny šmouhy. Opět doporučím mikrovlákna na okna z KIKu (25Kč/kus)
Předpokládaná investice 75 Kč
Sklo-kik.jpg
Sklo-kik.jpg (72.67 KiB) Zobrazeno 3770 x


Údržba utěrek
Mikrovlákna nikdy neperte na příliš vysoké teploty (zpravidla nad 40°C), nepoužívejte prášky (zcela se nikdy nerozpustí a působí jako abrazivní částice, kterými můžete poškodit lak), nepoužívejte aviváž (zalepí strukturu vláken a utěrky přijdou o svojí schopnost zachycovat nečistoty) a nepoužívejte bělící prostředky. Různá mikrovlákna neperte spolu (např. Buffovací od vosku s utěrkami na okna) - může dojít ke křížové kontaminaci a např. utěrky na okna budou dělat šmouhy od zbytku vosku.
Poměrně levný tekutý prostředek na mikrovlákna je Zenit Laguna Outdoor. Lze použít jak pro ruční tak praní v myčce (doporučuji předpírku např. ve vědru, nechat přes noc a druhý den vyprat v pračce), na pračce zvolte program na 40°C, místo aviváže použijte ocet (ideální je bílý destilovaný, ten se ale hůře shání, postačí např. bílý vinný, rýžoví… čím čiřejší, tím lepší). Sušit se dá jak na šňůře tak v sušičce:
Pozor:
1) vyčistěte filtry - vlákna z bavlny (od sušení oblečení) následně z utěrek jen tak nedostanete
2) Sušte na nízkou teplotu opět do 40°C (při vysokých teplotách se vlákna utěrek spečou)
Osobně mi přijdou mikrovlákna ze sušičky znatelně měkčí a tím pádem šetrnější k laku.
Předpokládaná investice 70 Kč
Zenit-Laguna-Outdoor.jpg
Zenit-Laguna-Outdoor.jpg (24.01 KiB) Zobrazeno 3770 x
Tento set by měl dostačovat na základní detailing exteriéru vozu. Celý by se měl dát pořídit za cca 2000Kč, samozřejmě se dá doplnit kvalitnějšími alternativami, modifikovat dle potřeb atd. Nicméně je to jedna cesta, kterou bych doporučil pro začátečníka, který chce věnovat vozu trochu více péče, nebude ho to stát tolik práce a ani finančních prostředků. Jak jsem uvedl v úvodu je to řešení pro ty kterým již myčka nestačí 😊
Doufám, že příspěvek pomůže především nováčkům, kteří s detailingem začínají.
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

dneska jsem byl Tescu (Kr. pole) a ty mikrovlákna 5ks jsem nemohl najít nebo je neměly... To jsi našel v oddělení auto/moto ?
BSD maniac
Helmut
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 101
Registrován: 31 říj 2017, 05:51

Ahoj, ano maji je v auto/moto. Take je nenajdu vzdy, zpravidla ve vetsich Tesco prodejnach jsou...
Uživatelský avatar
Kmoda
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 596
Registrován: 23 bře 2012, 18:54
Obdržená poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Helmut píše: 30 dub 2018, 07:38 3) Základní dekontaminace před ošetřením laku
Existuje spoustu přípravků na dekontaminaci laku (polétavá rez, odstraňovače asfaltu, clayování atd.), které mají samozřejmě význam, nicméně jelikož se zde jedná pouze o základní údržbu tyto položky přeskočím a použijeme jen obyčejný kuchyňský JAR. Ano JAR má své opodstatnění v detailingu, nicméně neslouží pro pravidelnou údržbu, ale pro odmaštění povrchů, sundání vosků atd. Použijeme jej pro základní dekontaminaci (doporučil bych např. dvakrát umýt auto JARem), důkladně opláchnout a vůz umýt šampónem používaným pro běžnou údržbu (viz níže) – abychom zamezili např. zaschlým kapkám atd, které by mohl JAR zanechat.
Předpokládaná investice 50 Kč
Chápal bych vynechat chemii a dekontaminovat jen clayem,aby se ušetřilo. Ale vynechat i clay? To takhle děláš? Že sundáš asfalt,polétavou rez a tenhle bordel Jarem a jdeš voskovat?
Uživatelský avatar
samot0506
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 1278
Registrován: 30 kvě 2013, 17:13
Bydliště: Broumov okr.Náchod
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Zdar tohle mi připomíná jeden pořad o vaření s Babicou (a když nemáte tohle tak tam dejte toto a když nemáte toto tak tam nedávejte nic)Buď chceš dělat detailing tak ho dělej tak jak se má nebo ho nedělej vůbec.Neříkám že se musí kupovat drahé věci ale jestli tady doporučuješ Jar tak to už je trochu mimo mísu.Kvalitní šampon už seženeš za pár korun a ty poradíš Jar nechápu.
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

Jar tam ma jako jednorazovku ... 4) Šetrný šampón pro běžnou údržbu
BSD maniac
Uživatelský avatar
Kmoda
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 596
Registrován: 23 bře 2012, 18:54
Obdržená poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jako jednorázovku? A co mu pomůže Jar? On ho tam má ve spojení s dekontaminací. Copak Jar sundá polétavou rez,asfalt? Já jsem Jar používal když jsem dával Wetcoat. Dkontaminoval jsem lak clayem,umyl Jarovou vodou a opláchl. Jar perfektně odmastil tak,že byla na autě souvislá vrstva vody. Perfektní. Do toho jsem nastříkal Wetcoat a opláchl. Ale jinak nevidím důvod. Odmašťovat s tím po leštění před klasickým voskem je na nic,protože přibude sušení...
Uživatelský avatar
samot0506
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 1278
Registrován: 30 kvě 2013, 17:13
Bydliště: Broumov okr.Náchod
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Doporučit Kenco rukavici která vydrží max 5 mytí a posléze odpadne guma od rukavice vlastní zkušenost před 6 lety když jsem chtěl ušetřit od té doby kupuju pouze kvalitu u které není sebemenší náznak nějakého párání atd po 5 letech používání.Na to Kenco to byl opravdu dobrej tip jak ušetřit.Koupil jsem kdysi 3 kousky první vydržel 3 mytí pak se začal párat vzal jsem druhý kousek že bude lepší a ten vydržel 2 mytí ale při druhém mytí auta už byla rukavice do půlky odpáraná a třetí jsem prodal jako jednorázovku asi za 50,- a když jsem se kolegy ptal tak říkal že ji musel po 5 mytí vyhodit že už nešla použít tak asi tak.Po této zkušenosti už jen pouze ChG nebo jiné ale prověřené značky.
Uživatelský avatar
brabus
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 742
Registrován: 28 úno 2015, 17:42
Bydliště: kousek od Brna

rukavici mam obycejnou podobnou na obr. cena cca 70kč 5 let bez problemu jako nova
BSD maniac
Odpovědět