Nevíte si rady? Potřebujete poradit s výběrem produktů? Narazili jste na problém při detailingu a neznáte řešení? Zde můžete položit dotaz a zkušenější vám poradí.
#61887
Dobrý den,

jsem tu nový, úplný zelenáč. Docela dost jsem studoval, snad dost, tady a na detailingblogu.
Celkem je mi vše jasné, mám už i nějakou představu produktů do začátku.
Mám 4 měsíce staré auto - KIA Stonic. V zásadě bych se chtěl starat především o exteriér vozu. Dovedl mě k tomu především měkký lak, který je na vozidle - vím, že lak se moc nezlepší, ale mám potřebu pro to alespoň něco udělat. Keramika a celo folie je mimo mé možnosti, podotýkám.

Ale k mému dotazu:
Mám dotaz k chemickému odstraňování železitých nečistot, IronX, třeba. Všude se píše, že není dobré to nechat uschnout na autě, dobrá. Opláchnu to wapkou, ale co s fialovou vodu, která nateče do zádveří, pod plasty - Stonic je v podstatě lemován plasty kolem dokola (prahy, lemy blatníků)?
Předpokládám, že ten bordel zateče dovnitř/pod plasty a odtamtud půjde těžko odstranit. Nebo se pletu a snadno se to smeje wapkou, takřka beze zbytku?

Rozhoduji se zda by mi nestačil jen clay??? Ale chem. dekontaminace následný clay značně usnadní, že je to tak? Ale pokud by mi to mělo zatíkat někam, kde by to mohlo dělat neplechu, tak to raději jen clay a hodně lubrikace, abych nepoškrábal ten měkký lak.

Omlouvám se pokud je to příliš stupidní dotaz. Nikde jsem však nenašel odpověď. Všude jen čtu: nanést, nechat cca 5min působit, opláchnout.
#61889
Tvůj dotaz je pěkně položený a klidně by mohl být ve specifickém vláknu k dekontaminaci, nejen takhle v obecných radách na postup. A mohu-li mluvit za všechny, klidně nám tu tykej ;)

Ohledně dekontaminace: Je zbytečné ji dělat, pokud to není potřeba. Vezmi si mikrotenový pytlík (ten tenounký průhledný na pečivo a pod.), strč do něj ruku a přejížděj po čistém, umytém a suchém laku na autě. Mikroten nádherně zvýrazní veškeré usazené kontaminanty na povrchu (tj lak není hladký). A škrábanců se z pytlíku neboj, stačí jedno nepozorné mytí či sušení a máš jich tam násobně víc :D

Pamatuj si místa, kde byly nečistoty a naopak, kde jsi nic nenašel (může se stát, 4 měsíce staré auto nemusí být moc zadělané). Kde jsi opravdu nic nenašel, nemá moc smysl plácat drahou chemii, stačí jen místo velmi decentně a jemně "zkontrolovat" měkkým clayem. Kde naopak spad / tér byl, pochopitelně naopak :)
Zydrunas píše:... chem. dekontaminace následný clay značně usnadní, že je to tak?
Ano, je to tak.

Většinou po chem. dekontaminaci ještě na mokrém autě následuje mechanická, po které je lubrikaci - "mýdlo" - vhodné klasicky umýt šamponem a opláchnout (pokud lubrikuješ rovnou šamponem, tak máš dva v jednom). ;) A kdyby něco někde náhodou zůstalo, je už to většinou neškodně zředěné. Samozřejmě bys ale měl zárubně usušit a ještě lépe pod plasty vyfoukat kompresorem nebo fukarem (jako po každém mytí - je-li ta možnost).

Pokud po chemické dekontaminaci chceš rovnou voskovat / leštit atd, je vhodné tam to umytí taktéž zařadit, zejména pokud používáš odstraňovač asfaltu, téru a lepidel. To je dost mrcha, co žere nejen rozprašovače. Alespoň z mojí zkušenosti, kdy jsem se bohužel na starším autě přesvědčil, že po samotné chem. dekont. pouze důkladný oplach některým 15 let starým plastům nestačí.

Dává to takhle smysl?
#61896
Jo, jo. Díky.

Nic méně dnes jsem trochu pátral a studoval, zase. A zamlouvá se mi alternativa v podobě [url=ttps://www.detailingpro.cz/p/carpro-iron-x-snow-soap]IronX Soap[/url].
Je to vhodnější k mým podmínkám ve kterých budu auto dělat. Bydlím totiž v bytovce, auto parkuje venku a tam budu i většinu procesu provádět + veřejná wap. Na wapce budu umývat, dekontaminovat chemicky (Iron) a zase umývat. Už takhle tam trávím cca 2 hodiny a s dekontaminací to bude ještě déle. Proto se mi zamlouvá ten "šampon", uspoří mi to čas. Dekontaminaci od asfaltu pak udělám už doma, kdy to setřu mikrovláknem, oplach šamponem a pak měkký clay.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Mercedes Benz C Class

Trošku podzimní ladění...

Audi A4 Aruba Blue

A další várka...

Díky!