Clay čištění

Příprava laku před aplikací vosku, čištění laku pomocí clay hmoty.
Odpovědět
wildT
Moderátor
Příspěvky: 3761
Registrován: 06 dub 2012, 22:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Honza_RG píše:clay vždy nechá nějaké stopy
S mekkym clayem se da clayovat bez nasledku, velmi zadouci je ale predchozi chemicka dekontaminace - kdyz jsem porovnaval clayblock a klasicky clay, tak jsem to na 100% vylestenem laku zkoumal velmi dukladne, a samotny mekky clay lak neposkodi nijak, pokud je ale treba extremne zaneseny a clay se vcas neprelozi, tak uz to muze delat marring, ale problem nebude primarne v clayi, ale v tom bordelu co uz je nachytany v nem. Samozrejme kdyz se vezme tvrdy clay, tak to udela marring i na cistem a zatim neposkozenem laku, to ano.
Uživatelský avatar
Kamikadze
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 150
Registrován: 08 dub 2015, 12:38

Znamená to, že když se chystam strojně leštit lak (BMW rok 2002, docela zničený lak) můžu v klidu použít střední clay třeba - http://www.detailingshop.cz/clay-a-lubr ... -clay.html ?
Uživatelský avatar
c4eX6
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 23 led 2015, 09:31
Bydliště: Brno, Praha

Klidne pouzij tvrdy clay, pokud bude nasledovat lesteni, clayovani ti pude i rychleji, vznikly marring po clayi bez problemu strojne rozlestis..
Uživatelský avatar
Feri
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 767
Registrován: 10 črc 2013, 12:38
Bydliště: Brno

Klidně bys mohl použít i tvrdý. Po clay vzniká pouze velmi lehké poškození a s trochou opatrnosti (a tím spíš za pomoci chemické dekontaminace) vůbec žádné. Leštičkou to krásně odleštíš a výrazně rychleji než ostatní mikroškrábance...
Já roky používal střední clay (než jsem měl leštičku) a žádný škrábance jsem si nenadělal (golfa jsem měl po celolaku a po 1,5 roce od lakování prodával bez škrábanečků)... ;)
S clayem to chce zacházet jemně a navíc by měl být "zahřátý" hnětením, nebo z teplé vody. Když je studený, tvrdne a dělá právě WildTem zmíněný marring.
Uživatelský avatar
c4eX6
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 23 led 2015, 09:31
Bydliště: Brno, Praha

Mě by zase zajimalo jestli ste nekdo nezkoušel, zda se nahodou neda nejakym paint cleanerem (LP, Achilles, ...) dosáhnout stejného vysledku bez pouziti claye. Riziko marringu by podle me pro lidi ktery nechcou nasledne lestit mohlo byt mensi. Nebo?
Uživatelský avatar
Feri
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 767
Registrován: 10 črc 2013, 12:38
Bydliště: Brno

Clay je schopen mechanicky dekontaminovat díky jeho trvdosti "odtržením" nečistot od laku. To mikrovláknový aplikátor s leštěnkou prostě nedokáže. Něco samozřejmě sundá i on, ale nečistota zůstane v aplikátoru a dalším leštěním tou nečistotou naděláš nejspíš víc mikroškrábanců než clayem... ;)
Uživatelský avatar
Kamikadze
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 150
Registrován: 08 dub 2015, 12:38

Dobře, nicméně já chci ten clay používat pak před voskováním (třeba 3/4 roku). Takže by ten střední mohl být univerzálnější, nebo lepší je mít tvrdý i měkký. Případně jaká značka vychází nejlíp cena/výkon?
wildT
Moderátor
Příspěvky: 3761
Registrován: 06 dub 2012, 22:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Tak si za 3/4 roku dokup mekky, zas tak draha vec to neni :) nebo si s nekym rozkroj nejake velke baleni :)
Uživatelský avatar
Feri
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 767
Registrován: 10 črc 2013, 12:38
Bydliště: Brno

Já mám leštičku a stejně používám měkký (zbytek středního mám na kola). Jde o to, že čím tvrdší clay, tím větší (a i snažší) schopnost odstranit opravdu tvrdou a odolnou (hluboko v laku zapíchnutou) kontaminaci.
Na průběžně opečovávaný auto dle mě stačí měkký clay (osobně bych 2 druhy claye nekupoval). Pokud budeš dělat i chemickou kontaminaci, na laku už toho pro clay moc nezůstane.
Tady jeden příklad (3 měsíce starý auto s 6tis Km, bylo navoskovaný a po chemické dekontaminaci - rzi bylo hodně, asfalt téměř žádný), clay po celé kapotě...

Já mám už podruhé clay od Bild Hamber a jsem spokojen. Na DS je ale cenově výhodnější clay od Valetů - v kvalitě asi velký rozdíly nebudou - snad jen na clay od DoDa nebyly nejlepší reference - někde na clubu bylo že se rozpadal či co...
Uživatelský avatar
Kamikadze
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 150
Registrován: 08 dub 2015, 12:38

takže klidně http://www.detailingshop.cz/clay-a-lubr ... -clay.html - jentak mimochodem popisek je asi špatně ne? je stejný jako u http://www.detailingshop.cz/clay-a-lubr ... -clay.html
Odpovědět