Stránka 1 z 1

Údržba plátěné střechy

Napsal: 22 zář 2019, 17:26
od LadyTomcat
Zdravím,

našel by se tu někdo, kdo by poradil s pořádnější péčí o kabriolet? Je mi jasné co s lakem, koly, plasty, interiérem, ale v čem tápu je hlavně a) plátěná střecha včetně zadního okénka, které je asi plastové? Tedy hlavně čím čistit tak aby se to nezničilo, případně pak asi nějaký ošetřující vrstva/impregnace ideálně? a za b) jak vlastně čistit a vůbec umývat. Trochu se bojím, že když na to pošlu wapku, tak že to jednak nebude tak dobře těsnit kolem oken a jednak nevím jestli to není příliš drastický přístup na tu střechu. Případně řešíte nějak průběžné promazávání toho mechanismu, který tu střechu drží/sklápí?

Předem všem díky

P.S.: Přesouvám, omlouvám se, nevšimla jsem si, že už tu ta sekce je :)

Re: Údržba plátěné střechy

Napsal: 22 zář 2019, 20:56
od HonzaD
Každé auto má tu střechu jinou, povětšinou je okno buď plastové (lidově slída) nebo bývají skleněná (s výhřevem). A budeme se celou dobu bavit o variantě plátěné (textilní) střechy. Ještě se dělává vinylová střecha (taková pogumovaná plachtovina připomínající texturu kůže), ale to už není zas tak často k vidění.

Zašlé plastové okno jde dobře oživit leštěnkou (nejlépe na plasty - např Meguiars PlastX). Před umýváním střechy, pokud má nějaké přehyby a zákoutí dovnitř, vyplatí se odchlípnout a vysát vysavačem.
Běžné mytí: klasicky lze šamponem s rukavicí - žádná věda.
Před impregnací nutné vyčistit poctivě - nejlépe nějakým APC nebo čističem na textil a v rozumné koncentraci. Čistič nemusí být nic spešl extra. Vyplatí se být poctivý a pěkně každý kousek vydrhnout středním kartáčkem (ten Colourlock na kožené sedačky je super), nedostupná místa i malým kartáčkem (třeba na zuby).
Na impregnaci mám rád 303 Fabric Guard - aplikace rozprašovačem, ale hodně oblíbené je Renovo - aplikace natíráním štětcem (takže jde v pohodě dělat venku).
Wapkou / hadicí dle selského rozumu - hlavně ne zblízka a ne z všelijakých úhlů vůči oknům. Jednoduše z větší dálky shora, to je v pohodě. Jestli ne, tak je střecha neseřízená a pravděpodobně teče dovnitř i při dešti.
Mechanismus střechy je fajn mazat a seřizovat, problém bývají obecně odtokové kanálky (pokud jsou) a vodící lanka. Všechno je individuálně dle typu auta.
Na tohle buď návody a manuály po internetu nebo osobně mohu doporučit lidi z iCabrio - jsou na východě Prahy, okolo servisu střech jsou borci (a bývají hodně v sezóně vytížení).

Re: Údržba plátěné střechy

Napsal: 23 zář 2019, 00:33
od LadyTomcat
Tyjo, supr, díky moc! :) ještě se zeptám k tomi promazávání mechanismu - máš vyzkoušené něco konkrétního nebo prostě zvolit víceméně cokoliv?

U toho plastového okna - tjestli tomu dobře rozumím, tak v případě nějakých škrábanců to můžu v pohodě zbrousit smirkem pod vodou a rozleštit podobné jako s plastovýma světlometama?

A ještě vlastně jeden dotaz mě nápadá... ošetřuješ interiér něčím speciálním s ohledem na to, že se většinu doby jezdí bez střechy (tudíž víc bordelu a prachu)? Nebo prostě klasická sada sealantů na odpovídající povrchy?