Pro nováčky - detailing vozidla ve zkratce část 3.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Laconi
Moderátor
Příspěvky: 1908
Registrován: 14 črc 2013, 18:42
Bydliště: Brandýs nad Labem
Obdržená poděkování: 1 poděkování

Krok 5: Leštění

V okamžiku kdy máme vozidlo dokonale umyto a zbaveno kontaminace na laku, můžeme přistoupit k dalším krokům. Záleží zda chceme lak vozu leštit, nebo jen nanést voskovou vrstvu případně nanést vosk a nějaký podkladový produkt. V případě že chceme leštit tzv. provádět korekci laku, rozhodujeme se podle aktuálního stavu laku a jeho poškození. Podle požadovaného stupně korekce pak dále vybíráme použité pasty, kotouče a typ leštičky. Pamatujme, že strojní leštění by se rozhodně nemělo provádět na přímém slunci, ale někde ve stínu nebo ideálně v garáži, dále by prostředí mělo být co nejvíce bezprašné tzn. opět nejlépe uklizená garáž. Při leštění nepostupujeme zbrkle, ale hezky pečlivě panel po panelu kdy větší plochy rozdělujeme na menší, abychom každý kousek laku leštili opravdu důkladně a provedená korekce byla co nejlepší. Leštění můžeme provádět také ručně, musíme se ale smířit s mnohem větším vynaloženým úsilím a s horším a pomaleji dosažitelným výsledkem, ruční leštění tak využíváme tedy raději tam, kam se například se strojní leštičkou nedostaneme (např. v místech pod klikami, kolem SPZ atd.).

"Leštící kotouče"
Dodo Juice Orange Fin Cutting Pad 150mm

Dodo Juice Green Fin Heavy Polishing Pad 150mm

Dodo Juice Black Fin Finishing Pad 150mm

"Leštící pasty"
Menzerna Fast Gloss FG400

Menzerna Power Finish PF2500

Menzerna Super Finish SF4000

Dodo Juice Lime Prime Pre-wax Cleanser

"Leštičky"
Dodo Juice Spin Doctor v2

Dodo Juice Buff Daddy

Shine Mate ERO600

*uvedené produkty jsou pouze doporučené výrobky, pro kompletní nabídku navštivte DETAILING SHOP CZ


Krok 6: Voskování

Pokud máme lak vyleštěný do požadovaného stavu, můžeme přistoupit k nanesení protekce. Protekcí je myšleno přírodní nebo syntetický vosk a nebo některý z moderních přípravků na sklo-polymerové bázi atd. Výběr vosků je v dnešní době opravdu široký a nelze obecně určit který je nejlepší volbou. Rozhoduje především životnost, způsob a snadnost aplikace, přírodní podmínky ve kterých chceme vosk provozovat, cena, náklonnost ke značce atd. výhodou je, že díky mnoha produktům na trhu můžeme experimentovat a zkoušet nové a nové produkty až najdeme toho svého favorita. Obecně platí že přírodní vosky vynikají svým vizuálním podáním, hloubkou lesku, vůní a pro někoho i lákavým pocitem že na své vozidlo aplikuje něco přírodního. Pro syntetické vosky hraje především jejich větší výdrž např. v nepříznivých zimních podmínkách a celkově delší výdrži. O všem rozhoduje konkrétní typ produktu a především příprava předcházející samotnému voskování.

Co se týče samotného postupu voskování, většinu vosků bychom měli nanášet opět ve stínu aby panely karoserie nebyly rozpálené, vosk by rychle zasychal což není většinou žádoucí. Postupujeme pomalu a především pečlivě abychom nevynechali žádné místo, krouživými pohyby a nebo postupně v dlouhých tazích, platí že není potřeba dávat silnou vrstvu naopak, čím slabší vrstva tím lépe, zbytek produktu bychom akorát utřeli do utěrky. Přírodní vosky můžeme nanášet ručně nebo aplikátorem, syntetické vosky doporučuji kvůli jejich chemickému složení nanášet aplikátorem. Po té co je vosk zavadlý (doba se liší podle typu a aplikačních podmínek) důkladně rozlešťíme jemnou mikrovláknovou utěrkou. Obecně platí že po zavadnutí vosku můžeme aplikovat druhou vrstvu pro prodloužení životnosti a zlepšení vlastností vosku, v zásadě ale platí že více vrstev než dvě nemá většinou valný smysl. Vosky můžeme samozřejmě aplikovat i na světla, kola, poklice atd. k tomu dokonce existují i speciální typy vosků např. na kola."Aplikátory"
Pěnový aplikátor

Dodo Juice Basics of Bling Wax Applicator

Dodo Juice Supernatural Finger Mitt

"Mikrovláknové utěrky"
Dodo Juice Basics of Bling Extra-soft Buffing Cloth

Chemical Guys Sasquatch Maximus

Microfiber Madness Summit 800

"Přírodní vosky"
Dodo Juice Hard Candy Hard Wax

Dodo Juice Supernatural Wax

Swissvax Onyx

"Syntetické vosky"
Finish Kare - 1000P paste wax

Collinite Super Doublecoat Auto Wax

Chemical Guys JetSeal 109 Paint Sealant

*uvedené produkty jsou pouze doporučené výrobky, pro kompletní nabídku navštivte DETAILING SHOP CZ
clean&style

Detailingové služby v Praze - laconi150@gmail.com
Zamčeno